Wiadomości

Wojna ze smogiem

Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego względu należałoby nabrać nieco refleksji nawiązujących do ogromnego problemu, który daje o sobie znać na terenie całego kraju. Mowa tu bezspornie o smogu, który z pewnością potrafi okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę niezwykle katastrofalny. Substancje chemiczne, które wdychamy w sumie w każdy dzień, mają oczywiście związek z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. Jak wiadomo warto regularnie uświadamiać czym jest degradacja środowiska a także jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. Należy przede wszystkim mieć świadomość, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a wraz z nim powrócił również problem ze smogiem. Sposobem na zabezpieczanie się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza jest skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Większość smogu w Polsce wyrabiamy my sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także przyłączył się do walki z zanieczyszczonym powietrzem. Produkowana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia, za mniej więcej 10 lat będzie zeroemisyjna, jak oznajmił Piotr Woźny, prezes spółki. Miejmy na uwadzę również to, że problem ze smogiem i z COVID można ze sobą otwarcie połączyć. Pandemia koronawirusa zaczęła się w miejscach o niepojęcie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu istotnie należy też zdawać sobie sprawę z tego, co w praktyce jest decydującą tego przyczyną. Otóż jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu wielu szkodliwych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Wiedza dotycząca tych wspomnianych aspektów jest niesamowicie istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz