Wiadomości

Powrót do szkoły a Covid-19

Wraz z początkiem września dzieci powinny powrócić do szkół oraz przedszkoli, lecz w dalszym ciągu zwątpienie wywołuje koronawirus, z którym się staramy zwalczyć od początku roku. Bez cienia wątpliwości fakt, iż w marcu dzieci przeszły na nauczanie w domach, okazało się jedną z przyczyn, przez które daliśmy radę powstrzymać w Polsce dynamiczny przebieg pandemii. Mimo wszystko czy epidemia w tej chwili okazuje się już tak opanowana, by otwierać żłobki, przedszkola oraz szkoły i pozwolić uczniom uczęszczać na zajęcia?

Każdy ma własne racje

Nie ma jedynego słusznego stwierdzenia, co może być najodpowiedniejsze - puszczenie uczniów do budynków oświatowych, czy mus kontynuacji nauczania zdalnego. Przykładowo lekarze a także osoby, które mają wątpliwości upierają się, iż toż to rzeczywiście najmłodsi prosto rozsiewają różne bakterie a także wirusy, a placówki oświatowe okazują się być niestety miejscem, gdzie infekcje się rozprzestrzeniają. Świetnie znamy ten scenariusz - na zajęcia stawi się jedno dziecko z chorobą a dalej znacznie więcej dzieci.

Inni ludzie twierdzą, że zaprowadzono całą masę procedur, do których będą musiały się zastosować oświatowe budynki, żeby mieć możliwość przyjmować w tym miesiącu swoich uczniów. Aczkolwiek czy aby na pewno najmłodsi podopieczni będą umiały zachowywać dystans? Czy to świetny koncept, aby ogromna liczba uczniów znalazła się w jednej sali? Naukowcy upierają się, że nie całkiem.

Przez naukę online marudzą niejedni uczniowie i ich rodzice. Szczególnie Covid-19 wpłynął na maturzystów, którzy upierają się, iż przez jakiś okres zajęć przez Internet się okażą niespecjalnie przygotowani do matur (choć w tym roku egzamin maturalny nie przebiegł wcale źle). Ważne jest również to, iż nie wszyscy nastolatkowie mają dostęp do Internetu i komputera. Wśród rodzin, w których jest sporo dzieci bywa tak, że w mieszkaniu znajduje się tylko jeden laptop. Opiekunowie będą mieć zatem kłopot w organizowaniu swoim dzieciom nauki w tej samej chwili.

Kwestie społeczne mogą być również ważne. Szkoła się okazuje ważnym czynnikiem w rozwoju psychicznym maluchów. Dzięki szkole mamy możliwość nauczyć się funkcjonowania z ludźmi dookoła i możemy nawiązywać bliskie relacje. Generalnie przy obecnej sytuacji aspekty społecznego życia będą niespecjalnie kluczowe, ponieważ najmocniej liczy się bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i pedagogów.

Wiele uzależnione jest od samych dzieci oraz szkolnej kadry

Postęp epidemii zależeć będzie tak naprawdę od kwestii, czy dzieci będą przestrzegały zasad wskazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy nauczyciele są mogli to wykorzystywanie reguł wyegzekwować. Niejedni dochodzą do wniosku, iż zaproszenie uczniów do budynków oświatowych da nam gwałtowniejszy postęp pandemii, więc w rezultacie placówki oświatowe będą zamknięte za chwilę. Warto obserwować stale informacje, gdyż z początku września jeszcze wiele się może zmienić.

Zostaw komentarz