Wiadomości

Od ostatniego czwartku rozwijają się ogólnopolskie strajki kobiet w sprawie aborcji

W osiemdziesięciu miastach w naszym kraju i w 20 za granicą, z domów wyszły dorosłe kobiety, jak i również mężczyźni razem z młodymi osobami, celem uzewnętrznienia swojej niechęci w odpowiedzi na treść decyzji TK pod kątem prawa do usunięcia ciąży. W czwartek rano 22 października, decyzją Trybunału, prawo do aborcji w wypadku źle rozwijającego się zarodka ma stać się niezgadzające się z polską Konstytucją. Od czasu podjęcia tej decyzji codziennie są protesty, które mają na celu uzewnętrznienie niechęci w temacie tej sfery. Demonstrującym wtórują hasła: "To jest wojna" czy też "Piekło Kobiet". Popularne są również różne teksty, jak na przykład "Wyp*******ć", albo też "***** ***", a za gwiazdkami skryto slogan, w śmiałym tonie proponujący opuszczenia stanowiska przez obecnie rządzącą partię. Młodsi, podobnie jak i starsi obywatele udali się na ulice, żeby pokazać swoje poczucie wspólnoty z kobietami, którym ograniczono racje do wybierania dzięki wyrokowi rządowemu. Dziesiątki tysięcy tysięcy oburzonych obywateli w Polsce jak i Polonia za granicą pragnie zasygnalizować, że owy przepis nie może stać się rzeczywistością i wypowiedzieć niechęć do stanowiska aktualnie rządzącej partii.

Skala demonstracji jest przeogromna

W pierwszym tygodniu na manifestacji było wysyp ludzi, w szczególności pełnych oburzenia Pań. W liczniejszych miastach, protestujących były setki, jeśli nie tysiące, oprócz tego i w mniejszych miejscowościach społeczność wyrażała opór, stawiając się pod urzędami miejskimi oraz kierując się na "spacery". Na manifestacjach wykrzykiwanych jest sporo haseł, odśpiewywane są różne utwory, z kolei na transparentach można znaleźć różnorodne napisy i malunki, takie jak "Moje ciało, mój wybór" oraz No women, no kraj. Jednakże najważniejszym oznaczeniem, które jest widoczny nieprzerwanie, jest uznana czerwona błyskawica. Pełno influencerów i gwiazd albo decyduje się na przyłączenie się do strajków, pojawiając się na ulicach miast, czy też zamieszcza posty w social mediach, dając wyraz swojemu wsparciu dla sprawy. Reprezentanci Kościoła Katolickiego jak też aktualnie rządząca partia, którzy nawołują do zrezygnowania z demonstracji uważają, że Strajk Kobiet to zryw, którego celem jest zniszczenie Polski.

W całej Polsce około 400 000 osób uwidoczniło się na wielu ulicach miast w ponad czterystu protestach, a największą liczbę osób strajkujących można było znaleźć w Warszawie. Strajki na szeroką skalę objęły dodatkowo Kraków, Poznań, Szczecin i mnóstwo innych miast wojewódzkich. Świat obiegły też wiadomości o tym, iż protesty mają swój udział w Niemczech, Londynie, we Włoszech, Norwegii oraz Australii. Różnego rodzaju manifestacje, które mają na celu spór o prawa kobiet w naszym kraju można napotkać prawie codziennie na ulicach miast. Największy do tej pory sprzeciw ma mieć miejsce 30 października w piątek.

Zostaw komentarz