Wiadomości

Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Od przeszło 25 lat, 16 listopada podniośle obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Naprawdę dużo osób regularnie ma kontakt z brakiem tolerancji i to właśnie ta data ma to uświadamiać. Jest to tak zwane apelowanie do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, aby znaleźli wyjście z tego sporego problemu. Nauczanie, czy też organizowanie licznych paneli dyskusyjnych ma na celu propagowanie akceptacji oraz zmniejszenie się przemocy wobec osób szykanowanych z wielu powodów, co zdaniem organizacji UNESCO jest doskonałą metodą przeciwdziałania wszelkim pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.

Cała ta aktywność została zwołana przez częściej wywoływane akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji. Z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają styczność właśnie te grupy, co zarejestrowano na przestrzeni kilku lat. Objawy nietolerancji są niezwykle tragiczne dla osób dręczonych, stąd również obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają wspominać o różnych aktach awantur, a także pomóc w znalezieniu głównych przesłanek ukazania się braku akceptacji. Takie akcje mogą być przydatne do tego, aby zrozumieć, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności, ale także uzmysłowić, czym jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych. Dodatkowo ma kształcić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, ale również dostrzegania różnorodności względem kultur.

W jaki sposób w Polsce obchodzi się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili wspólny apel, w którym przekazują niewiarygodne zrozumienie dla ofiar werbalnej oraz fizycznej przemocy wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice zaaprobować swoim podpisem ten manifest. Prezydent Warszawy, Trzaskowski Rafał powiedział, że solidarność dnia 16 listopada będzie ukazywana przez zawieszanie flag w kolorach tęczy, jak i podświetlania wielu budynków. Głównie w tęczowych barwach został podświetlony Pałac Kultury i Nauki oraz most Śląsko-Dąbrowski.

Zostaw komentarz